سفارش تبلیغ
سئو روز
سئو روز
صفحه اصلی پیام‌رسان پارسی بلاگ پست الکترونیک درباره اوقات شرعی

89/11/28
12:35 ص

 

آمادگی مطبوعات هرمزگان جهت حضور فعال

در چهارمین جشنواره منطقه ای مطبوعات خلیج فارس در اهواز

 مطبوعات استان هرمزگان خود را برای شرکت در چهارمین جشنواره منطقه ای مطبوعات خلیج فارس در اهواز آماده کرده اند. چهارمین جشنواره منطقه ای مطبوعات خلیج فارس به مدت چهار روز از 5 تا 8 اسفند ماه در دو بخش مسابقه و نمایشگاه با حضور نشریات محلی استان های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، خوزستان و دو استان مهمان کهگیلویه و بویر احمد و چهار محال و بختیاری در موزه هنرهای معاصر اهواز برگزار می گردد.

در این جشنواره که با هدف معرفی نمونه های برتر آثار مطبوعاتی در گستره محلی و منطقه ای ، قدردانی از تلاش های پدیدآورندگان آثار مطبوعاتی و آشنا سازی مردم با مطبوعات محلی، معرفی و انعکاس فعالیت های مطبوعات جنوب کشور برگزار می شود، نمایشگاهی نیز  برپا می شود که نشریات استانهای جنوبی حاشیه خلیج فارس جهت برپایی غرفه در این نمایشگاه اقدام می نمایند.

در فراخوان منتشره از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان  از کلیه روزنامه نگاران، نویسندگان، خبرنگاران و سایر اصحاب مطبوعات دعوت شده بود که آثار برتر خود را بر اساس رشته و گرایش های اعلام شده به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

شایان ذکر است استان هرمزگان دارای بیش از 20 نشریه محلی است که فعال ترین آنها صبح ساحل، دریا، ندای هرمزگان، صدف، گامرون، بندر، شهروند هرمزگان، صبا، دریای اندیشه، مرجان، سفیر جنوب، آفتاب جنوب و نگاه روز است. پایه گذار این جشنواره اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان بوده و سال اول در بندرعباس، سال دوم در بوشهر و سال سوم در زاهدان برگزار شد. در سه جشنواره گذشته مطبوعات استانهای کرمان، خراسان و فارس نیز به عنوان میهمان حضور داشتند.


  

89/11/19
12:52 ص

رییس خانه مطبوعات هرمزگان:

انحلال خانه مطبوعات تنها با رای دادگاه یا تصمیم مجمع عمومی امکان پذیر است

 

در پی اظهارات  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان مبنی بر اعلام انحلال خانه مطبوعات این استان پس از یک وقفه سه ماهه، رییس هیأت مدیره خانه مطبوعات هرمزگان گفت: به گواه مسوولان عالی رتبه و امنیتی استان، فعالیت این تشکل همچنان قانونی است و بر همین اساس، خانه مطبوعات در ایام دهه فجر قصد ندارد به موضوعات حاشیه ای بپردازد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خلیج فارس، علیرضا خورشیدزاده در یک نشست خبری که به منظور اعلام موضع هیأت مدیره خانه مطبوعات نسبت به اتفاقات اخیر برگزار شد، تصریح کرد: اظهارات افراد مختلف دلیلی بر جلوگیری از فعالیت خانه مطبوعات نیست و آنچه برای اهالی رسانه در ایام دهه فجر اهمیت ویژه ای دارد، انعکاس دستاوردهای انقلاب است.

وی ادامه داد: اگر آقای مدیرکل با صراحت و بدون استدلال از انحلال خانه مطبوعات سخن بر زبان می راند، ما نیز با قاطعیت اعلام می کنیم که فعالیت این تشکل همچنان قانونی است و محکم تر از گذشته به فعالیت خود ادامه می دهیم.

*اظهارات اخیر آقای مدیرکل نشانه تنها ماندن وی در عرصه مدیریتی است*

خورشید زاده با بیان اینکه سینه خانه مطبوعات پر از حرف های ناگفته ای است که پس از ایام دهه فجر و در یک فرصت مناسب بازگو خواهد شد، خاطرنشان کرد: این تشکل قصد ندارد در ایام دهه فجر به موضوعات حاشیه ای بپردازد و بر همین اساس پس از دهه فجر به فرافکنی ها و اظهارات سخیف، استدلال نامناسب و اتهامات رنگارنگ مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به خانه مطبوعات پاسخ خواهیم گفت. از طرف دیگر باید توجه داشت که اظهارات اخیر آقای مدیرکل نشانه تنها ماندن وی در عرصه مدیریتی است.

رییس خانه مطبوعات هرمزگان به جلسه هیأت مدیره این تشکل با برخی مدیران و مسوولان سیاسی و امنیتی استان در پی اظهارات مدیرکل ارشاد اشاره و تأکید کرد: فعالیت خانه مطبوعات به گواه مسوولان عالی رتبه و امنیتی استان همچنان قانونی است و بر همین اساس و با توصیه دلسوزان استان از برگزاری انتخابات جدید خانه مطبوعات جلوگیری به عمل آمد.

*مسوولان استان برگزاری زودهنگام انتخابات را به صلاح ندانستند*

خورشیدزاده در بخش دیگری از سخنان خود به اتفاقات اخیر صورت گرفته در جامعه رسانه ای استان اشاره و خاطرنشان کرد: پیش از این اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده بود که انتخابات خانه مطبوعات 30 بهمن جاری برگزار می شود ولی خانه مطبوعات این اقدام را غیر قانونی دانست و مسوولان استان نیز برگزاری زودهنگام انتخابات را به صلاح ندانستند. از سوی دیگر بسیاری از اعضای خانه مطبوعات اعلام کردند که نظر هیأت مدیره برای آنها مهم است و در انتخاباتی که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قصد برگزاری آن را دارد، شرکت نمی کنند.

*خانه مطبوعات مشکلی در پذیرش اساسنامه جدید ندارد*

وی گفت: هیأت مدیره فعلی خانه مطبوعات مشکلی در پذیرش اساسنامه جدید ندارد و معتقد است که این اساسنامه در یک فرصت مناسب در مجمع عمومی قرائت و پس از تصویب اکثریت اعضا، اجرای آن عملی شود.

خورشیدزاده با تأکید بر اینکه تاکنون هیچ استانی طبق اساسنامه جدید انتخابات برگزار نکرده است، تصریح کرد: سوال اساسی این است که چگونه اداره کل ارشاد هرمزگان می خواهد انتخابات دور جدید خانه مطبوعات را بر مبنای اساسنامه ای برگزار کند که هنوز به تصویب مجمع عمومی این تشکل نرسیده است.

وی یادآور شد: هیأت مدیره فعلی پس از انتخابات خانه مطبوعات در سال گذشته، نهایت تعامل را با اداره کل ارشاد اسلامی داشته و در ثبت تغییرات هیأت مدیره جدید نیز با مدیریت فرهنگی استان مکاتبه صورت گرفت ولی پس از بررسی و پیگیری ها مشخص شد که کوتاهی و تأخیر صورت گرفته رد ارجاع مدارک به اداره ثبت شرکت ها، از سوی اداره فرهنگ و ارشاد بوده تا مستمسکی برای چنین روزهایی داشته باشد.

*کیفر کوتاهی در ثبت مشخصات هیأت مدیره، انحلال خانه مطبوعات نیست*

وی با بیان اینکه مستندات خانه مطبوعات در این رابطه موجود است و نسخه ای از آن به مقامات استانی ارسال شده، اظهار کرد: بر فرض مثال اگر هیأت مدیره فعلی در ثبت مشخصات کوتاهی داشته باشد، کیفر آن انحلال نیست.

خورشیدزاده در پایان از مدیرکل ارشاد فرهنگ و اسلامی استان خواست پس از پایان یافتن دهه فجر در یک جمع مطبوعاتی حضور یابد و برای اتهاماتی که به هیأت مدیره خانه مطبوعات زده و در مورد آنچه او تخلف تلقی کرده، استدلال و مصداق های واقعی بیاورد.

    *انحلال خانه مطبوعات تنها با رای دادگاه یا تصمیم مجمع عمومی امکان پذیر است*

مدیرعامل خانه مطبوعات هرمزگان نیز در بخش دیگری از این نشست اظهار کرد: پرداختن به مسایل حاشیه ای در ایام دهه فجر اقدام نادرستی از سوی مدیرکل ارشاد بوده، در حالی که در شرایط فعلی باید به مسایل مهم تری همچون دستاوردهای انقلاب پرداخته شود.

مسعود پاکزاد انحلال خانه مطبوعات از سوی فرهنگ و ارشاد را فاقد توجیه قانونی دانست و تصریح کرد: طبق اساسنامه خانه مطبوعات، مجمع عمومی و دادگاه به عنوان دو مرجع قانونی هستند که در خصوص انحلال هیأت مدیره این تشکل می توانند تصمیم گیری کنند؛ بر همین اساس اظهارات مدیرکل ارشاد در رابطه با انحلال خانه مطبوعات بی اساس است. زیرا وی زمانی که نتوانست وعده برگزاری انتخابات را عملی کند، بحث انحلال خانه را مطرح کرد.

وی با بیان اینکه 42 رسانه عضو خانه مطبوعات هرمزگان هستند، گفت: طبق آمار اعلام شده از سوی مدیرکل ارشاد مبنی بر مشارکت 80 درصدی رسانه های استان برای کاندیداتوری در انتخابات دور جدید، باید حدود 35 نشریه در این زمینه حضور داشته باشند، اما آیا در واقعیت نیز چنین ادعایی صحت دارد!

وی در پایان ادعای تکمیل 90 درصدی پرونده اعضای خانه مطبوعات توسط مدیریت فرهنگی استان را کذب محض دانست و تصریح کرد: پرونده اعضای خانه مطبوعات در محل این خانه موجود است و گفته های مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی درست نیست.

پاکزاد گفت: متأسفانه اداره کل ارشاد دچار آمار زدگی شدیدی شده است.

*هیچ کس با عملیات انتحاری نمی تواند خانه مطبوعات را قربانی کند*

نایب رییس خانه مطبوعات هرمزگان نیز گفت: بحث های شفاف تر در خصوص موضوعات پیش آمده اخیر در روزهای پس از دهه فجر و در یک فضای گسترده تر انجام خواهد شد.

شیرزاد عزتی با بیان اینکه تا زمان معتبر بودن اساسنامه فعلی، هیأت مدیره خانه با قدرت از حقوق خبرنگاران و اعضای خود دفاع می‌کند، تأکید کرد: هیچ کس با عملیات انتحاری نمی تواند خانه مطبوعات را قربانی کند.

یادآور می شود، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان روز گذشته (پنج شنبه 14 بهمن) در حاشیه نشست خبری هشتمین کنگره شعر و داستان جوان کشور از اعلام انحلال خانه مطبوعات این استان با وقفه سه ماهه خبر داده و گفته بود: بر اساس نامه مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مورخه 16 آبان سال جاری، مجبور به اعلام این انحلال شدیم.

همایون امیرزاده فاصله گرفتن فعالیت های خانه مطبوعات از حیطه یک تشکل فرهنگی و صنفی و تبدیل آن به تشکلی سیاسی، عدم ثبت مشخصات اعضای هیأت مدیره خانه مطبوعات در اداره ثبت شرکتها و اصرار اعضای هیات مدیره این تشکل بر استقلال‌طلبی و نپذیرفتن اساسنامه جدید را از جمله دلایل منحل اعلام شدن این تشکل عنوان کرده بود.


  

89/11/15
12:37 ص

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان  :

 خانه مطبوعات هرمزگان منحل شده است

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ضمن اعلام انحلال خانه مطبوعات این استان گفت: زمان برگزاری انتخابات دور جدید که در تاریخ 30 بهمن ماه اعلام شده بود، لغو و به تاریخ دیگری موکول شد.

 همایون امیرزاده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس نامه مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورخه 16 آبان ماه سال جاری، حدود سه ماه پیش موضوع انحلال خانه مطبوعات هرمزگان به اداره کل ارشاد استان اعلام شده بود اما به دلایلی از جمله همزمانی ارسال این نامه با ابلاغ اساسنامه جدید خانه مطبوعات صلاح را در این دیدیم که ضمن خودداری از اعلام انحلال با برگزاری انتخابات جدید، فرایند خانه مطبوعات استان ساماندهی شده و مورد اصلاح قرار گیرد.

وی در ادامه با تشریح دلایل این انحلال از سوی مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد، بیان کرد: فاصله گرفتن فعالیت های خانه مطبوعات از حیطه یک تشکل فرهنگی و صنفی و تبدیل شدن آن به تشکلی سیاسی و همچنین عدم ثبت مشخصات اعضای هیأت مدیره خانه مطبوعات در اداره ثبت شرکت ها از جمله دلایلی است که باعث منحل اعلام شدن این تشکل شده است.

به گفته امیرزاده، اصرار اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات بر استقلال طلبی و نپذیرفتن اساسنامه جدید و به تبع آن خارج شدن از چتر حمایتی فرهنگ و ارشاد اسلامی عامل موثر دیگری بر اعلام انحلال این تشکل می باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ضمن اشاره به دلایل اعلام انحلال خانه مطبوعات با وقفه ای سه ماهه، گفت: علیرغم میل باطنی و به دلیل اصرار و پیگیری های اداره کل مطبوعات داخلی مجبور به اعلام انحلال شدیم؛ هر چند عدم اتخاذ روند صحیح و اصولی از سوی هیأت مدیره خانه مطبوعات نیز در این خصوص مزید بر علت شد. بنابراین از امروز فعالیت خانه مطبوعات فعلی در استان فاقد وجاهت قانونی است.

وی همچنین ضمن اعلام تعویق زمان برگزاری انتخابات دور جدید خانه مطبوعات که قرار بود در تاریخ 30 بهمن ماه جاری انجام شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اتفاقات اخیر و بنا بر صلاحدید برخی مقامات استانی، انتخابات دور جدید خانه مطبوعات در تاریخ دیگری برگزار خواهد شد که تعیین زمان دقیق آن منوط به توافق اصحاب مطبوعات و رسانه استان است.

امیرزاده ضمن تقدیر و عذرخواهی از تمامی کسانی که مبادرت به ثبت نام و همکاری در انتخابات جدید نموده اند، گفت: با پایان یافتن زمان ثبت نام کاندیداها در تاریخ 12 بهمن ماه، تعداد 24 نفر برای دور جدید نامزد شدند که بیانگر حضور 80 درصدی مطبوعات و رسانه های استان در این زمینه می باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مفاد نامه 9 نفر از مدیران مسوول نشریات محلی در چند ماه گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: در این نامه پیشنهاد تشکیل کمیته بررسی مشکلات مطبوعات استان ارایه شده بود که بر همین اساس و ضمن احترام به امضا کنندگان این نامه، زمان برگزاری دور جدید انتخابات توسط این کمیته و با مشارکت سایر اهالی رسانه تعیین و اعلام خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان بیان توضیحات بیشتر پیرامون مسایل و چالش های حوزه فرهنگ و هنر استان را به روزهای پس از ایام دهه فجر و برگزاری جشنواره قرآنی مدهامتان موکول کرد.


  

پیام رسان

+ رونق فضای مجازی، رهاورد «کرونا» / یادداشتی به قلم: حسین فریدونی – سردبیر هفته نامه صدف

مشخصات مدیر وبلاگ
 
لوگوی وبلاگ
 

عناوین یادداشتهای وبلاگ
خبر مایه
بایگانی
 
لینک‌های روزانه
 
صفحه‌های دیگر
دسته بندی موضوعی
 
لوگوی دوستان
 
دوستان
 

ترجمه از وردپرس به پارسی بلاگ توسط تیم پارسی بلاگ