سفارش تبلیغ
صبا ویژن
صفحه اصلی پیام‌رسان پارسی بلاگ پست الکترونیک درباره اوقات شرعی

91/6/29
10:6 ع

وام مسکن خبرنگاران در انتظار تصویب شورای پول و اعتبار بانک مرکزی

از وعده‏ های وزیر ارشاد گرفته که قول مساعد آن را از رئیس جمهور گرفته بود تا سخنان وزیر راه و شهرسازی که از تصویب وام مسکن کم بهره خبرنگاران و ابلاغ آن به تمامی بانکها ابلاغ خبر می‌داد. البته همان زمان هم مشخص شد که سخنان نیکزاد درباره وام 250 میلیون ریالی خبرنگاران با هفت درصد بهره در شهرهای بزرگ و چهار درصد در شهرهای کوچک، در حد مصوبه شخصی بوده چون در آن زمان نه ادارات کل ارشاد استانها و نه شعب بانکها، دستورالعملی برای ارایه چنین تسهیلاتی به خبرنگاران نداشتند. چندین بار هم اخباری درباره اینکه فلان بانک به عنوان بانک عامل ارایه این تسهیلات معرفی شده، منتشر شد که بعد تکذیبیه ‏اش روی تلکس‏های خبری رفت زیرا محل تأمین یارانه آن و منابع مالی این تسهیلات مشخص نشده بود و همه وعده‏ ها در حد حرف بود تا اینکه مردادماه امسال فرم درخواست وام مسکن خبرنگاران از سوی وزارت ارشاد در سامانه سمان اعلام شد و طبق زمان مشخص شده، اکنون واجدین شرایط مشخص شده‏اند.

4 هزار خبرنگار متقاضی وام مسکن
آخرین وضعیت وام مسکن خبرنگاران چیست و این ماجرا در بانک مرکزی به کجا رسیده است؟ سحابی، کارشناس اداره اعتبارات بانک مرکزی از بررسی این مصوبه در شورای پول و اعتبار خبر داد و به خبرنگار ما گفت: هنوز ابلاغیه‏ای به ما نرسیده است و این موضوع در دستور کار شورا قرار دارد تا تصمیم نهایی برای تعیین بانک عامل و تأمین اعتبارات آن گرفته شود.
در حالی 20 هزار نفر عضو سامانه «سمان» هستند که محمدجعفر محمدزاده، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد از ثبت بیش از 4 هزار درخواست تسهیلات مسکن خبرنگاران در این سامانه خبر داده است. البته این آمار قبل از مهلت اعلام شده 5 روزه (تا پنج شنبه گذشته) برای رفع نواقص مدارک لازم بود که با احتساب متقاضیان مدارک ناقص هم، تعداد پرونده های تایید شده کمتر از 5 هزار نفری است که قرار بود برای دریافت وام مسکن به بانک مرکزی معرفی شوند.
پدرام پاک‌آیین، مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده؛ اسامی کسانی که احراز هویت آن‌ها برای دریافت وام مسکن تایید شده است، به بانک مرکزی اعلام خواهد شد و پس از آن، بانک مرکزی وام را به واجدان شرایط خواهد داد.
او با بیان این‌که بیش از چهارهزار خبرنگار و روزنامه‌نگار برای استفاده از تسهیلات وام مسکن در سامانه سمان مورد تایید قرار گرفته‌اند که دوهزار و 408 نفر از آن‌ها رابطه استخدامی و بیمه‌شده با رسانه‌ها اعم از خبرگزاری و روزنامه‌ها دارند، گفته؛ از این مجموع، یک‌هزار و 669 نفر هم خبرنگار آزاد هستند.
ترکیب خبرنگارانی که برای برخورداری از تسهیلات وام مسکن خبرنگاران، تایید شده و واجد دریافت وام مسکن خبرنگاران‌اند نیز یک‌هزار و 92 خبرنگار خبرگزاری و یک هزار و 544 روزنامه‌نگار فعال در روزنامه‌ها و یک هزار و 449 خبرنگار و روزنامه‌نگار نشریات ادواری است.
مجردها هم خانه دار می شوند
پیش بینی شده بود که اگر تعداد متقاضیان زیاد بود خبرنگاران و روزنامه نگارانی که در رابطه استخدامی با یک رسانه بوده و متاهلند نسبت به خبرنگاران آزاد و مجرد، در اولویت دریافت قرار بگیرند ولی با توجه به آمار اعلام شده، خبرنگاران مجرد نیز می‌توانند از تسهیلات وام مسکن خبرنگاران استفاده کنند. به گفته پاک‌آیین از مجموع پذیرفته‌شدگان دریافت وام مسکن خبرنگاران، دو هزارو 565 نفر متاهل و یک هزار و 562 نفر مجرد هستند. او با رد این شایعه که واجدان شرایط دریافت وام مسکن خبرنگاران به‌صورت رسانه‌ای سهمیه‌بندی شده‌اند، افزود: تمام خبرنگاران به‌صورت آزاد و بدون هیچ سهمیه‌بندی‌ پذیرفته شده‌اند.
بنابر آمارهای اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد، ‌از مجموع ثبت نام شدگان 37 درصد را خبرنگاران روزنامه‌ها، 27 درصد را خبرنگاران خبرگزاری‌ها و 36 درصد را خبرنگاران نشریات ادواری تشکیل می‌دهند. ‌بیشترین فعالان دارای شرایط دریافت وام مسکن از بین خبرنگاران با دو هزار و 847 نفر و کمترین آن‌ها از بین کاریکاتوریست‌ها با تعداد 10 نفر مورد تایید دریافت وام مسکن معرفی شده‌اند. 102 روزنامه‌نگار مترجم، 205 سردبیر، 226 عکاس خبری، 299 دبیر گروه، 190 گرافیست، 99 گزارشگر، 31 نفر معاون دبیر گروه و 68 معاون سردبیر نیز می‌توانند از تسهیلات وام مسکن خبرنگاران استفاده کنند.
از بین فعالان رسانه‌ ای که رابطه استخدامی با رسانه‌ها دارند، بیشترین تمرکز با تعداد یک هزار و 312 نفر مربوط به استان تهران و بیشترین خبرنگار آزاد با تعداد یک هزار و 725 نفر نیز مربوط به همین استان است. بیشترین واجد شرایط دریافت وام مسکن خبرنگاران نیز با یک هزار و 146 نفر در فاصله سنی 26 تا 30 سال و یک هزار و 286 نفر بین فاصله سنی 31 تا 35 سال‌اند. همچنین 56 درصد از واجدان شرایط زن و 44 درصد مرد هستند.

نوبت به بانک مرکزی رسید
تسهیلات پیش بینی شده وام مسکن خبرنگاران برای خرید مسکن 300 میلیون ریال و برای ساخت مسکن 450 میلیون ریال است که شرایط اختصاصی متقاضیان برای دریافت وام صرفا برای سمت های خبرنگار، گزارشگر، دبیر سرویس، معاون دبیر سرویس، سردبیر، معاون سردبیر، روزنامه‏نگار مترجم، کاریکاتوریست، گرافیست و عکاس خبری است و شرایط عمومی هم اینکه شغل اصلی و مستمر متقاضی روزنامه نگاری بوده و متقاضی، همسر و اولاد تحت تکفلش؛ فاقد مالکیت واحد مسکونی به هر میزان و عنوان حتی بصورت قولنامه‌ای و غیره باشد. اگرچه تأیید شرایط اختصاصی و بند اول شرایط عمومی توسط معاونت مطبوعاتی ارشاد قابل احراز و تأیید است اما اثبات بند دوم شرایط عمومی که نداشتن خانه است، به عهده چه مرجعی است؟
منتظری، رئیس اداره خبرنگاران معاونت مطبوعاتی دراین باره می گوید: این وظیفه ما نیست که ببینیم متقاضیان مسکن دارند یا نه، ما فقط اسامی متقاضیانی که شغل خبرنگاری آنان احراز شده را به ضمیمه فرم‏های تکمیل شده به عنوان واجدان شرایط به بانک مرکزی ارسال می‌کنیم که پس از آن بانک عامل، شرایط تعلق وام را بررسی و تأیید می‏کند.
گویا کار معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برای معرفی اسامی خبرنگاران واجد شرایط تمام شده و حالا باید منتظر مصوبه شورای پول و اعتبار بانک مرکزی برای تعیین بانک عامل و شرایط پرداخت وام مسکن خبرنگاران طی هفته‏های آینده بود.


  

پیام رسان

+ رونق فضای مجازی، رهاورد «کرونا» / یادداشتی به قلم: حسین فریدونی – سردبیر هفته نامه صدف

مشخصات مدیر وبلاگ
 
لوگوی وبلاگ
 

عناوین یادداشتهای وبلاگ
خبر مایه
بایگانی
 
لینک‌های روزانه
 
صفحه‌های دیگر
دسته بندی موضوعی
 
لوگوی دوستان
 
دوستان
 

ترجمه از وردپرس به پارسی بلاگ توسط تیم پارسی بلاگ